top of page

İzmir’in rüzgarlı bahçesi; ALAÇATI

Alaçatı; İzmir’in rüzgarlı bahçesi. Antik dönemde adı ‘Agrillia’ olan Alaçatı, Batı Anadolu tarihinde ‘İonia’ diye adlandırılan ve Gediz nehrinden başlayıp Büyük Menderes ırmağına kadar uzanan bölgenin tam merkezinde yer alır. Tarihin her döneminde yerleşim yeri olmuş bu bahçe adını Osmanlı döneminde bu coğrafyaya yerleşen ‘Alacaat Aşireti’nden almış. Alaçatı bazen rüzgardan kaçan gemilerin sığındığı liman olmuş, bazen Ege’nin üzüm bağlarından üretilen şaraplar dünyaya bu rüzgarlı bahçeden taşınmış. Rum taş ustalarının eseri evleri büyük bir deprem atlatmış olsa da bugün hala Alaçatı’nın en önemli simgesidir. Bugün Alaçatı sörf yapılacak plajlarıyla kendini bütün dünyaya duyurmuş bir turizm merkezi. Ama bildiğiniz turizm merkezlerinden değil. Rüzgara ve güneşe göre düzenlenmiş daracık gölgelik sokaklarında, Arnavut kaldırımlarında yürürken iki yanınızda Alaçatı’nın taş evleri bir tablo gibi yükselir. Evlerin duvarlarına tırmanan begonviller, mavi pervazlı pencereler, sokağa doğru uzanmış cumbalar sizi selamlar. Dünyada Sakız Adası’nın güneyinde yetişen mastika ağacı Türkiye’de sadece Alaçatı’da yetişiyor. Bu ağaçlardan lezzetli aromasıyla sakız reçeli ve eşsiz sakız rakısı yapılıyor. Alaçatı şiir gibidir. Sokak sokak okumalı.

 

Alaçatı’da gezilecek yerler

Tarihi taş evler

Alaçatı’nın tarihi taş evleri 1850-1890 yılları arasında inşa edildi. 1878-1881 yıllarında iki büyük depremde Alaçatı evlerinin %80’i hasar gördü. Deprem sonrası onarıldı ya da yenileri yapıldı. Rum ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan evlerde kullanılan ve Alaçatı dokusunu kazandıran taşlar Alaçatı’nın kendi yöresel taşı. Woodstock Alaçatı’nın da bulunduğu Kemalpaşa Caddesi bu tarihi evlerin en güzel örneklerini görebileceğiniz bir cadde.

Yel değirmenleri

1850li yıllardan kalma, büyüklükleri birbirinden farklı dört adet taş yel değirmeni, Alaçatı’da küçük bir tepenin üzerinde kurulu. Yel değirmenleri gün batımını izlemek ve fotoğraf çekmek için ideal bir yer.​ Ayrıca Woodstock Alaçatı’nın terasından o küçük tepedeki yel değirmenlerini izleyebilirsiniz. Değirmenlere Don Kişot’un mu yoksa Sanço Panza’nın gözünden mi bakacağınız sizin hayal gücünüze kalmış.

Alaçatı pazarı

Cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarı yöresel ürünlerin, otların, kıyafetlerin olduğu tam bir görsel şölen. Alaçatı’ya gelmişken yakın yerlerdeki muhteşem Ege pazarlarını da gezmeden dönmeyin.

Alaçatı’da sörf

Alaçatı’ya asıl ününü getiren, rüzgarı ve sörf yapılabilen sahilleri. Alaçatı, yılda 330’u aşan rüzgarlı gün sayısıyla dünyanın en önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri.

Son yıllarda Dünya ve Avrupa Windsurf Şampiyonalarına ev sahipliği yapması ve yeni merkezlerin açılmasıyla Alaçatı rüzgarının ünü giderek arttı. Alaçatı merkezin birkaç km güneyinde yer alan Yumru Koyu, windsurf, kitesurf, yelken gibi birçok ekstrem su sporu için biçilmiş kaftan.

Çeşme - Alaçatı koyları ve plajları

Alaçatı halk plajı

Alaçatı Halk Plajı, Alaçatı Port’tan Ovacık’a giden yol üzerinde yer alıyor. Plaj ücretsiz ve herhangi bir tesisi yok. Gitmeden önce ihtiyaçlarınızı almayı unutmayın.

Ilıca plajı

Çeşme’nin ince beyaz kumlu plajları ve termal kaplıcalarıyla ünlenmiş bir bölgesi Ilıca, Alaçatı’ya 2,5 km uzaklıkta. Sığ suları sayesinde çocuklu aileler için de güvenle seçilen bir plaj.

Deliklikoy

Alaçatı ve Ovacık arasında yer alır Deliklikoy adını sahilde yer alan delikli bir kayadan alıyor. Durgun deniziyle, sessiz, sakin, gürültüsüz bir koy.

Çark plajı

Alaçatı Port’ta yer alan Çark Plajı, sörf okullarının eğitim parkurlarının bulunduğu alanda. Plajın bir bölümü windsurf aktivitesine ayrılmış durumda. Sezon boyunca sörf yapmaya elverişli bir plaj.

Piyade koyu

Çark Plajı’nın bitişiğinde yer alan Piyade Koyu‘nun etrafında beach club işletmeleri var. Piyade koyu adı buranın geçmişte askeri tatbikatlar için kullanılmasından geliyor.

Ayayorgi koyu

Çeşme’nin en popüler eğlence noktası olmasıyla bilinir.  Ama bunun yanında mükemmel, sakin, dalgasız bir denize sahiptir. Çeşme merkeze sadece 1 km mesafededir.

Pırlanta koyu

Çeşme merkeze 10 kilometre mesafede, Çiftlikköy’de yer almaktadır. Pırlanta Koyu, güneşte pırlanta gibi parlamasından alır adını. Bu güzel plaj sörf için uygun olmasının yanında kampçıların ve günübirlikçilerin de uğrak noktasıdır.

Altınkum plajı

Çeşme merkeze 10 dakika uzaklıkta bulunan Altınkum plajı adını altın rengi kumlarından alır. Soğuk deniz sevenlerin uğrak noktasıdır. Ağustos-Ekim ayları içerisinde suyu gittikçe ısınır.

Kleopatra Plajı

Güvercinlik Koyu olarak da bilinen Kleopatra Koyu, Deliklikoy’dan Ovacık yönüne giderken tepenin ardındaki bir sonraki koydur. Kleopatra Koyu’nun plajı kumluk ve denizi oldukça soğuk ve temizdir.

Boyalık Koyu

Yaklaşık 5 km. uzunluğunda ve çok güzel plajlara sahip bir koydur. Ilıca plajının karakteristiklerini gösterir.

Eşek Adası

Eski adıyla "GONİ" olarak bilinen günümüzün Eşek Adası Çeşme`den yatlarla bir saat uzaklıkta, temiz koyları ve konuksever eşekleriyle günübirlik yat gezintileri için ideal bir yer. Doğal konumu itibariyle kuzey rüzgârlarına kapalı olan koylarında sualtı ve su üstü sporları yapmaya çok elverişli. Özellikle bahar aylarında yolunuz düşerse yaban nergisleri, katırtırnakları ve kekiklerin sarhoş eden kokusuyla karşılaşırsınız.

bottom of page